(2006. szeptember)

57. sz. H Í R L E V É L
(2006. szeptember)

Az idei, sorrendben XII. Jász Világtalálkozót Jászboldogháza Önkormányzata és a Jászok Egyesülete rendezte. Az otthon élő és az elszármazott jászok június 30. és július 2. közötti seregszemléjének kiemelkedő eseménye volt a július 1-jei, szombati felvonulás és díszünnepség. Ekkor iktatták be tisztségébe az új jászkapitányt, Nagy Albertet.

Ezúttal is a Jász Világtalálkozó több ezres közönsége előtt került átadásra a Jászságért Díj. Az idei elismerést (s a vele járó adómentes 500.000 forintot) Szüle Katalin honismereti hagyományőrző (Jászkisér), egyesületi tagtársunk kapta életpályája elismeréseként „A Jászságért” Alapítvány kuratóriumának döntése alapján. Szívből gratulálunk!

Újabb szervezet csatlakozott a Jászok Egyesületéhez. Ezentúl a jászberényi foltvarrók Jász-Folt Klubja is erősíti az otthon élők s az elszármazottak kapcsolatát. Isten hozta őket körünkben!

Tagszervezetünk, a Vándorfy János Honismereti Szakkör 30 éves hagyományápoló munkájáért Jászapáti Városért Díjat kapott.

Jászapáti gyökerű egyesületi tagtársunk, Nagy János (Budapest) a városhoz való kötődése kifejezéseként polgármesteri díszláncot készíttetett és adományozott Jászapáti városának. A magyar királyokat ábrázoló, nyolc darab tűzzománccal díszített műremek szintén egyesületi tagtársunk, a kecskeméti Ötvös Nagy Ferenc művészi alkotása. A díszláncot Szabó Lajos polgármester vette át ünnepélyes körülmények között.

Nyári szünet utáni első budapesti összejövetelünkön vendégünk volt dr. Seregély István egri érsek, az otthon élő katolikus jászok főpásztora. Szeretett és tisztelt egyházi elöljárónk a nemzetünk előtt álló feladatokról, valamint papi és főpapi szolgálatáról szólt. A nagysikerű találkozás az előadó könyveinek dedikálásával zárult. A rendezvényt kitüntette figyelmével a Duna Televízió.

Hírek tagtársaink szakmai sikereiről. – Dr. Czétényi Piroska építészmérnök (Budapest) a műemlékvédelem területén végzett kiemelkedő elméleti és gyakorlati munkásságáért a Budapesti Műszaki Egyetem dr. Rados Jenő Emlékérmét vehette át. – Fodor István Ferenc Jászságért Díjjal kitüntetett helytörténész (Jászjákóhalma) a helyi iparosság történetét feldolgozó „reprezentatív könyvéért” IPOSZ Díjban részesült. – Megjelent dr. J. Nagy László, a Szegedi Tudományegyetem történészprofesszora új könyve „Magyarország és az arab térség” címmel. – A Jászságért Díjas Macsi Sándor c. iskolaigazgató (Jászágó) a debreceni Nagytemplomban kapta meg a Debreceni Református Tanítóképző Intézettől gyémántdiplomáját. Ezt megelőzően a Honismereti Szövetség legmagasabb elismerésével, a Bél Mátyás Díjjal ismerték el helytörténeti és falumúzeum-alapító tevékenységét. – Dr. Mizsei Béla (Szolnok), volt országgyűlési képviselő a Magyar Köztársaság Lovagkeresztje kitüntetésben részesült a diktatúra ellen folytatott küzdelme elismeréséül. – A Jászságért Díjas Tálas Ernő operaénekes (Stockholm), a Svéd Királyi Opera magánénekese a budapesti Zeneakadémián átvette aranydiplomáját. – Szívből gratulálunk!

Elismerő és biztató szavakat kaptunk Brüsszelből, az Európa Parlament egyetlen kiskun képviselőjétől. Dr. Tabajdi Csaba, a parlament Frakcióközi Csoportjának vezetője hozzánk intézett levelében a Jászok Egyesülete példamutató azonosság-őrző tevékenységét méltatta.

Szíves figyelmébe ajánljuk a Jászok Egyesülete honlapján (www.jaszokegyesulete.hu) található gazdag, jászsági vonatkozású könyvkínálatot. Megrendelhetők itt egyrészt saját kiadványaink, melyeket rendezvényeinken is árusítunk. Másrészt pedig a Jász antikvárium linkre kattintva, tucatnyi történelmi, régészeti, művelődéstörténeti ritkaságból válogathat.

Többek kérésének eleget téve ezúton ismertetjük a 2006. október elsejei önkormányzati választáson megválasztott jászsági polgármesterek névsorát: Alattyán – Koczkás Gábor; Jánoshida – Eszes Béla; Jászágó – Mozsár Lászlóné; Jászalsószentgyörgy – Szarvák Imre; Jászapáti – Szabó Lajos; Jászárokszállás – Gergely Zoltán; Jászberény – dr. Gedei József; Jászboldogháza – Szűcs Lajos; Jászdózsa – dr. Szerencsés István; Jászfelsőszentgyörgy – Zelenai Tiborné; Jászfényszaru – Győriné dr. Czeglédi Márta; Jászivány – Borbély István Imre; Jászjákóhalma – ifj. Lukácsi Pál; Jászkisér – Hajdú László; Jászladány – Dankó István; Jászszentandrás – Banka Ferenc; Jásztelek – Kisbakonyi Zoltánné; Pusztamonostor – Sőregi János.

Dr. Dobos László
ügyvivő